Konferenzen  >  Geowissenschaften  >  Ökosysteme, Umwelt und nachhaltige Entwicklung  >  Türkiye

Wählen Sie ein Land aus
1
ARCHTHEO '22 — XVI. International Conference on Theory and History of Architecture
18. Nov 2022 • Online, Türkiye
Veranstalter:
DAKAM (Eastern Mediterranean Academic Research Center)
Zusammenfassung:
The first of the theory of architecture conference series ARCHTHEO has been held since 2011 at Mimar Sinan Fine Arts University focusing on the possibility of the theory without the backing of the practice or built environment. The title was, therefore, "Theory for the Sake of the Theory" in an emphatic fashion. In 2012, the discussion centered on the Living and space, the main has been chosen as "House&Home' in particular. ARCHTHEO '13 focused on the two leading roles in architecture, the architect and the so-called 'user' and 'Creativity, Autonomy and Function' has proved to be fruitful discussion theme. In 2014, 'Architecture and Text' has been discussed. Last year, 'Architecture and Criticism' was the main theme. The conferences, which has the focus on history rather than theory has started even earlier, in 2010. Architecture and Media, Architecture and Art, Interactions in the History, Architecture and Politics have the main themes of the events.
Kontakt:
Email: info@dakam.org
Themen:
TRACK 01: ARCHITECTURE, WRITING and HISTORY - Criticism and History of Architecture - Architectural Criticism, Critical Theory and ‘Critical Architecture’ - Essential Texts on Architectural Theory - Architect as Author: Texts by the architects - Multidisciplinary Studies on architecture - A structural relationship between architecture and text - Philosophy and architecture - Case studies on terminology and points of view - Definition and concepts by architectural movements or periods TRACK 02: DESIGN IN THE NEW MILLENIUM - Artificial Intelligence - Biomimetics - Kinetic Architecture - Programmable Matter - Cognitive Neuroscience and Architectural Experience - Ideology and Architecture - New Digitial Technologies - Genetics and Architecture - Gender Issues and Architecture - Architects, Race and Minorities - Refugee Crises and Architecture - Pandemic and Architecutre -Architecture in the Age of Climate Crisis TRACK 03: EVERYDAY LIFE AND SPACE - Everyday life, ideology and culture - Phenomenology and architecture - Anthropology, locality and 'low' architecture - Body, movement and space - Perception, feeling and space - Metaphors, symbols and people - Lives of Buildings - Public and private life - Objects and interiors - The problem of scale in architecture - Buildings, urban life and environment TRACK 04: SMART REHABILITATION 3.0 - Rehabilitation of Traditional Architecture - New materials and innovative rehabilitation techniques - Historical Architecture - Traditional building and construction materials and constructive technologies - New Understanding of Sustainability and Ecology
Eintrags-ID:
1491762
2
ETNAS '22 — MÜHENDİSLİK, TEKNOLOJİ ARAŞTIRMALARI VE DOĞA BİLİMLERİ KONFERANSI
18. Nov 2022 • Online, Türkiye
Veranstalter:
DAKAM (Eastern Mediterranean Academic Research Center)
Zusammenfassung:
Sizleri; SANAL OLARAK düzenlenecek olan Uluslararası Mühendislik, Teknoloji Araştırmaları ve Doğa Bilimleri Konferansı’na (ETNAS ’22) davet etmekten mutluluk ve gurur duyarız.

On yılı aşkın bir süredir akademik etkinlikler konusunda deneyim sahibi olan DAKAM tarafından düzenlenen ve uluslararası akademik bir konferans olan ETNAS; mühendislik bilimlerini, her alandan teknolojik araştırmalarını ve doğa bilimlerini kapsamaktadır.

Konferansımızın temel hedefi; bahsi geçen alanlarda çalışan araştırmacıların, ve akademisyenlerin yanı sıra dünyanın her yerinden profesyonellerin araştırma sonuçlarını birbirleriyle paylaştıkları bilimsel bir tartışma ortamı yaratmaktır.

ETNAS ’22 sayesinde, katılımcıların deneyimlerini paylaşmakla birlikte yeni fikirleri tartışma, iş veya araştırma ilişkileri kurma konusunda fırsatlar bulması da hedeflenmektedir.

Etkiliğin özellikle, yüksek lisans ve doktora alanındaki genç araştırmacıların akademik kariyerleriyle ilgili ihtiyaç duyacakları gereklilikleri yerine getirmesini umuyoruz.

ETNAS ’22 kapsamında Türkçe oturumlar planlanmaktadır.

Kongrede kabul edilen ve sunulan bildirilerin tamamı ISBN’li bildiriler kitapçığında yayınlanacaktır.

Ayrıca tam metinler yazarların isteğine bağlı olarak, ikinci bir editör ve hakem sürecinden geçtikten sonra Akademik Teşvik ve Doçentlik Başvurularında kabul gören Uluslararası Yayınevi statüsündeki DAKAM yayınları bünyesinde kitap bölümü olarak basılabilecektir.

Kontakt:
Email: info@dakam.org
Themen:
Atmosfer ve Meteoroloji Mühendisliği AR-GE Yönetimi Bakım Yönetimi ve Uygulamaları Bilgisayar Mühendisliği Biyomühendisliği Biyosistem Mühendisliği Çevre Mühendisliği Çevre ve Atık Yönetimi Değer Mühendisliği Diğer Mühendislik Dalları Elektrik ve Elektronik Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstriyel Tasarım Eş Zamanlı Mühendislik Mühendislik ve Ekonomi Yönetimi Fizik Mühendisliği Gemi Mühendisliği Geoteknik Mühendisliği Gıda Mühendisliği Harita Mühendisliği Havacılık ve Uzay Mühendisliği İş Güvenliği ve Çalışan Sağlığı İnşaat Mühendisliği İşletme Mühendisliği İç Mimarlık ve Tasarım Jeofizik Mühendisliği ​ Jeofizik Mühendisliği Jeoloji Mühendisliği Karar Verme ve Yöneylem Kimya Mühendisliği Lif ve Kağıt Teknolojisi Maden Mühendisliği Makine Mühendisliği Matematik Mühendisliği Mekatronik Mühendisliği Metalurji ve Malzeme Mimarlık Moleküler ve Genetik Nükleer Mühendisliği Orman Endüstri Mühendisliği Patent ve Marka Yönetimi Petrol Mühendisliği Peyzaj Mimarlığı Rekabet ve Strateji Uygulamaları Tasarım ve Ürün Maliyeti Tekstil Bilimleri Mühendisliği Teknoloji Transferi Teknoloji Ticareti ve Uluslararası Pazarlama Teknoloji Yönetimi Teknoloji Yönetimi ve İnovasyon Teknoloji ve Ürün Geliştirme Toplam Kalite Yönetimi Ürün Gelişimi ve Yazılım Üretim ve Planlama Ürün ve İşleme Teknolojisi Yer Bilimleri Mühendisliği Ziraat Mühendisliği
Eintrags-ID:
1491835
Verwandte Fachgebiete:
3
SEST 2023 — 2023 International Conference on Smart Energy Systems and Technologies
04. Sep 2023 - 06. Sep 2023 • Mugla, Türkiye
Einsendeschluss für Abstracts:
15. Dez 2022
Eintrags-ID:
1515775


Conference-Service.com stellt der Öffentlichkeit ein Kalendarium wichtiger Konferenzen, Symposien und sonstiger Tagungen im wissenschaftlich-technischen Bereich zur Verfügung. Obwohl das Verzeichnis mit großer Sorgfalt zusammengestellt und ständig aktualisiert wird, weisen wir auf die Möglichkeit von Fehlern ausdrücklich hin. Bitte vergewissern Sie sich immer beim Veranstalter, bevor Sie über die Teilnahme oder Nichtteilnahme an einer Konferenz entscheiden.

Kein Tracking | Keine Pop-ups | Keine Animationen
Stand vom 29. September 2022